Brambory, ředkvičky, melouny, salátové okurky: Odvodňují organismus, pomáhají vyplavovat škodlivé látky. Citrony, grapefruity: Odtučňují organismus. Hlávkové zelí: Čistí střeva, podporuje spalování tuků v těle. Hrušky: vyplavují škodlivé látky z těla. Celer: čistí lymfatický systém, pomáhá v boji proti celulitidě. Ovoce a zeleninu konzumujeme vždy syrové. Brambory nakrájíme na plátky, necháme vypotit a teprve potom jíme. ..
POSTUP PŘÍPRAVY: 1 kg jablk zbavených okvětí a stopek nastrouháme na hrubé straně nerezového struhadla, včetně slupek a jadérek. Vložíme do láhve od okurek a zalijeme studenou vodou, a to asi 5 cm pod okraj, přiklopíme talířkem a dáme do tepla. 2x za den obsah zamícháme. Asi po 10 dnech přestávají jablka kvasit, takže tekutinu můžeme přecedit přes hrubší nerez síto. Vlijeme zpět a postavíme asi na 3 až 4 týdny do chladného prostředí. Po dokvašení by měla mít tekutina žlutohnědou barvu. Přecedíme ..
Kosti posilují potraviny s vysokým obsahem vápníku. Nejvíce vápníku najdeme v máku. Vápník obsahují i mandle, lískové ořechy, slunečnicová a sezamová semínka, listová zelenina, brokolice, petržel ( hlavně nať), meruňky a ryby. Dále mléko, tvrdé sýry, tvaroh, a jogurty se živou kulturou a také ovesné vločky. Existují i potraviny, které vyplavují vápník z kostí – je to špenát, rajčata, lilek, rebarbora, káva, kola, čokoláda, kakao a rafinovaný cukr. ..
Medvědí česnek je vytrvalá rostlina dorůstající až 40cm. Pročišťuje organismus, snižuje krevní tlak a působí proti skleróze, podporuje trávení, ničí choroboplodné zárodky a střevní parazity. Zevně přiložené čerstvé listy působí na kožní vyrážky. Od konce jara postupně otrháváme listy a používáme je v kuchyni do salátů a různých polévek, na chleb s máslem. Cibulky se také jedí syrové a nebo se nakládají do ochuceného nálevu. Chuť je výrazně česneková, ovšem nedráždí žlučník. Často se z něj použív ..
POSTUP PŘPRAVY: Zelený nezralý hrášek je bohatý na vitamíny A, B a C a má velmi vysokou kalorickou hodnotu. Jinou kuchyňskou luštěninou jsou fazole, které na rozdíl od hrachu mají (i samotné fazolové lusky) léčivé účinky. Již v nejstarších herbářích se doporučovalo pít odvar z fazolových lusků na čištění krve, proti vyrážkám a lišejům. Dnes považujeme za nejdůležitější jejich antidiabetický účinek. Při lehčích formách cukrovky lze pít bylinný čaj, jehož jsou lusky součástí. Pro diabetiky se krom ..
Vajíčko se skládá z bílku - složeného z vody a z bílkovin, z nichž jedna se jmenuje ovoalbumina. Tato bílkovina, pokud se vajíčko dá dětem menším než jeden rok, vyvolává alergie a alergické reakce jako svědění, kopřivku, ekzémy, průjem, zvracení. Vajíčko se proto nikdy nesmí dávat dětem mladším než 1 rok, a ze žloutku - složeného z tuků a bílkovin. Žloutek obsahuje asi 250 mg cholesterolu na 100 g, a 65% cenných mastných kyselin insaturních- nenasycených. Bílkoviny obsažené ve žloutku mají vysok ..
Jednou denně rozžvýkat lžíci koprového semene znamená účinně předcházet ischemické chorobě srdeční. Jednou denně spolknout na špičku nože rozdrcené semeno ostropestřce mariánského znamená čistit si játra, ledviny a aktivovat imunitní systém. Podobně účinkují semena tykvová. Lískové oříšky nám dodávají energii a pevné nervy. Jsou proto vhodné i pro těhotné ženy. Známe je zevní použití lněného semínka rozdrceného na prášek a smíchaného s vodou. Vlažnou kaši z něho můžeme přiložit na hnisavé a záně ..
Kopr: Zastupuje sůl. Doporučuje se při špatném trávení, škytavce a nespavosti. Podporuje tvorbu mléka u kojících matek. Tymián: Má antibakteriální účinky. Pomáhá při trávení, proti kašli a nachlazení. Bazalka: Podporuje trávení, zmírňuje duševní únavu a nechutenství. Meduňka: Uklidňuje, upravuje poruchy spánku, zmírňuje žaludeční potíže. Bobkový list: Pomáhá při trávení a podporuje chuť k jídlu. Velké dávky působí nepříznivě. Olej se používá na vředy, masáže. Rozmarýn: Povzbuzuje krevní oběh, ne ..
JABLKA: Jsou vydatným zdrojem vitamínu C a kyselin potřebných pro naše tělo. MERUŇKY: obsahují ve větším množství betakarotén, který zvyšuje odolnost proti rakovině. BABNÁNY: Dodávají našemu tělu zinek, draslík, železo a vlákninu. Podporují trávení.HROZNOVÉ VÍNO: Je vynikající prostředek pro okamžitý přísun energie a proti únavě.MRKEV: Je důležitá pro obsah vitamínů C, E a betakaroténu, který pomáhá odolávat rakovině. CELER: Bohatý na vápník. Používá se jej s úspěchem jako kůra při revmatismu. ..
Choroby žaludeční: a) Proti nadýmání kořeníme všemi druhy máty – peprná, kadeřávka, polejka, rolní, vodní. Máty zmírňují vznik plynů a podporují trávení. b) Proti překyselení a tvorbě žaludečních vředů kořeníme pelyňkem černobýlem 1 až 2 lístky do každého masitého pokrmu a do všech zeleninových jídel. c) Při zahlenění žaludku k jídlům podáváme i dušenou či vařenou kopřivu jako přílohu nebo například u masitých jídel, kde se jinak používá špenát, podáváme špenát z kopřiv. Choroby žlučníku: a) Pro ..
B
BRAMBORY
D
DOBRÁ RADA
DOBRÁ RADA KUCHYNĚ
DOBRÁ RADA KUTILOVÉ
DOBRÁ RADA ZAHRÁDKA
DOBRÁ RADA ZDRAVÍ
DRŮBEŽ
DRŮBEŽ DROBY
DRŮBEŽ HUSA
DRŮBEŽ KACHNA
DRŮBEŽ KROCAN KRŮTA
DRŮBEŽ KUŘE
DRŮBEŽ SLEPICE
G
GULÁŠ
GULÁŠ HOVĚZÍ
GULÁŠ RŮZNÝ
GULÁŠ SKOPOVÝ
GULÁŠ VEPŘOVÝ
GULÁŠ ZVĚŘINOVÝ
H
HOUBY
HOVĚZÍ PŘEDNÍ ZADNÍ
HOVĚZÍ ROŠTĚNKY
HOVĚZÍ RŮZNÉ
HOVĚZÍ SVÍČKOVÁ
HOVĚZÍ VNITŘNOSTI
J
JITRNICE JELITA A PREJT
K
KNEDLÍKY
KNEDLÍKY BRAMBOROVÉ
KNEDLÍKY HOUSKOVÉ
KNEDLÍKY KYNUTÉ
KNEDLÍKY OVOCNÉ
KNEDLÍKY RŮZNÉ
KOŘENÍ
KRÁLÍK
L
LÉČIVÉ ROSTLINY
LUŠTĚNINY
M
MASO HOVĚZÍ
MASO SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
MASO TELECÍ
MASO UZENÉ
MASO VEPŘOVÉ
MOUČNÍKY
MOUČNÍKY DORTY
MOUČNÍKY KYNUTÉ
MOUČNÍKY SLANÉ
MOUČNÍKY TŘENÉ
MOUČNÍKY VÁNOČNÍ CUKROVÍ
N
NÁPOJE
NÁPOJE KOKTEJLY
NÁPOJE LIKÉRY
NÁPOJE POHÁRY
NÁPOJE ŠŤÁVY
O
OD BABIČKY
OMÁČKY
OVOCE
P
POLÉVKA DRŮBEŽÍ
POLÉVKA HOUBOVÁ
POLÉVKA HOVĚZÍ
POLÉVKA RŮZNÁ
POLÉVKA Z VNITŘNOSTÍ
POLÉVKA ZELENINOVÁ
POLÉVKY
POMAZÁNKY
PŘEDKRMY
PŘÍLOHY
R
RECEPTY
RYBY
RYBY CANDÁT
RYBY FILÉ
RYBY KAPR
RYBY LOSOS EXOTICKÉ
RYBY MAKRELA
RYBY PSTRUH
RYBY RŮZNÉ
RYBY ŠTIKÁ
RYBY TRESKA
RYBY ÚHOŘ
RÝŽE
S
SALÁTY
SEKANÁ
SÓJA
SPECIALITY
SPECIALITY DRŮBEŽ
SPECIALITY HOVĚZÍ TELECÍ
SPECIALITY RŮZNÉ
SPECIALITY SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
SPECIALITY VEPŘOVÉ
SPECIALITY VNITŘNOSTI
SPECIALITY ZELENINA
SPECIALITY ZVĚŘINA
STARÉ RECEPY
SÝRY
T
TĚSTOVINY
V
VEPŘOVÉ RŮZNÉ
VEPŘOVÉ SVÍČKOVÁ
VEPŘOVÉ VNITŘNOSTI
VEPŘOVÉ ŽEBRO
VNITŘNOSTI
Z
ZABIJAČKA ASPIKY A HUSPENINY
ZABIJAČKA DOMÁCÍ
ZABIJAČKA GULÁŠ
ZABIJAČKA MASO
ZABIJAČKA OMÁČKA
ZABIJAČKA PAŠTIKY
ZABIJAČKA POLÉVKA
ZABIJAČKA PŘÍLOHY
ZABIJAČKA SÁDLO A ŠKVARKY
ZABIJAČKA TLAČENKY A GALATINY
ZABIJAČKA UZENÉ
ZABIJAČKA UZENINY A KLOBÁSY
ZABIJAČKA VNITŘNOSTÍ
ZAVAŘOVÁNÍ OVOCE
ZAVAŘOVANÍ POVIDLA DŽEM
ZAVAŘOVANÍ ŠŤÁVY SIRUPY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA HOUBY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA NÁLEVY
ZELENINA
ZVĚŘINA