POSTUP PŘÍPRAVY: Máme-li mnoho velkých a načervivělých hub, můžeme z nich uvařit tresť, kterou přidáváme do pokrmů, omáček a polévek místo polévkového koření. Očištěné houby nakrájíme, normálně prosolíme a dobře kryté dusíme, až pustí šťávu, kterou sléváme do hrnku zakrytého poklicí. Tuto šťávu svaříme na hustý sirup a dáme do malých lahviček, dobře zazátkujeme, popřípadě zátky zalijeme parafinem a uložíme dona. ..
INGREDIENCE: Na 1 kg borůvek dáváme 30-40 dkg cukru. POSTUP PŘÍPRAVY: Ovoce rozvaříme nejprve bez cukru, a jakmile je zahuštěno na poloviční objem, přidáme cukr, krátce povaříme a plníme do obyčejných sklenic k povázání a povážeme dvojitým celofánem. Můžeme před. přípravou rozmělnit a šťávu procedit. ..
INGREDIENCE: l velký květák, sůl, 30 g tuku. Zásmažka: 30 g tuku, 20 g mouky, 1/8 l sladké smetany, trochu zelené petržele, 2 žloutky, 50 g šunky, 30 g sýra. POSTUP PŘÍPRAVY: Květák uvaříme ve slané vodě. Vodu použijeme na polévku. Vymastíme kastrůlek a květák do něho stejnoměrně rozložíme. V jiné nádobě připravíme jíšku, vmícháme sladkou smetanu a přidáme trochu zelené petrželky. Nakonec rozmícháme do omáčky žloutky, přidáme rozsekanou šunku, omáčku vlijeme do kastrůlku na květák a dáme d ..
INGREDIENCE: 1 kostka sýra Imperiál nebo žervé, 2 lžíce mléka, 50 g strouhaného sýra, 50 g majolky, 3 lžíce jemné nastrouhaného křenu. POSTUP PŘÍPRAVY: Sýr rozdrobíme vidličkou, přidáme mléko a umícháme dohladka. Pak přidáme majolku, strouhaný sýr a křen. Vše dobře promícháme a podáváme, stejné jako česnekovou pomazánku, na kolečku rohlíku potřeném máslem. Můžeme ozdobit olivou. ..
INGREDIENCE: 250 g polohrubé mouky, 100 g cukru, 180 g másla, l vejce, špetka soli, citrónová kůra, 2 lžíce zavařeniny, 600 g kompotovaných jahod, tuk a mouka na formu. Poleva: 1/4 l šťávy z jahod, l lžíce želatiny (nebo 1/2 pudinkového prášku), 120 g cukru (případně šlehačka na ozdobení). POSTUP PŘÍPRAVY: Mouku prošijeme s cukrem, přidáme vejce a změklé máslo a vypracujeme těsto.Vyválíme ho dokulata a vložíme do vymaštěné a moukou vysypané dortové formy tak, abychom vytvořili okraj. Koláč vlo ..
INGREDIENCE: 50g Hery, 300g vařených brambor, cca 90g míchané mouky, špetku soli, 1 lžíce mletého kmínu, celý kmín podle potřeby. POSTUP PŘÍPRAVY: Heru utřeme, přidáme uvařené nastrouhané brambory a ostatní přísady. Vypracujeme těsto necháme 1/2 hodiny stát, rozválíme a vykrajujeme asi 10cm dlouhé a 2cm široké tyčinky, které na plechu potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme celým kmínem. Upečeme v troubě. Obměna: Tyčinky můžeme posypat mákem. ..
Keř, který v červnu-červenci kvete charakteristicky vonícími žlutobílými květy spořádanými v okolících do bohatých víceramenných vrcholíků. Plody jsou černofialové až černé lesklé peckovice se třemi peckami a tmavomodrou, velmi šťavnatou dužinou. Roste v křovinách, na okrajích lesů a mýtin, u plotů a pod. Je třeba dát pozor na záměnu s jinými druhy bezu, které působí mírně toxicky. Květy obsahují vitamin C, glykosidy, slizy, třísloviny, rutin. Plody obsahují tyrozin, mnoho vitaminů A,B,C. Květy, ..
Trvalka s trojhranným stvolem vysokým 20-40em, obvykle dvojicí vejčité kopinatých přízemních listů a drobným okolíkem bílých květů. Roste v stinných a vlhkých hájích, lužních lesích, lučinách, na vápencovém podkladě. Nezkušený sběratel si může listy česneku medvědího zmýlit s listy jedovaté konvalinky vonné (Convalaria majalis). Bezpečným rozlišovacím znakem je výrazná česneková vůně rozdrcených listů česneku medvědího. Celá rostlina obsahuje účinné sirnaté silice, vitamin C a další látky, takže ..
Preventivně se doporučuje jíst 1 až 2 čerstvé stroužky česneku denně. Kdo nesnáší pronikavou česnekovou vůni, může sáhnout po česnekových kapslích z lékárny, nebo si dopřát 2 šálky asijského zeleného čaje. Účinek: Sulfidy obsažené v česneku snižují hladinu cholesterolu v krvi. Látka zvaná epigallocatechingallat ze zeleného čaje dokáže čistit cévní stěny od zvápněných nánosů. ..
Doporučit lze čaj ze sušených brusinek či černého rybízu. Na jaře si navíc můžeme připravit chutný zeleninový salát z řeřišnice potoční, třeba v kombinaci s hlávkovým salátem, ředkvičkami a tvrdým sýrem. Při zánětu močového měchýře nezapomínáme co nejvíce pít, nejlépe speciální urologický čaj a vodu bez bublinek (ne sodovku). ..
B
BRAMBORY
D
DOBRÁ RADA
DOBRÁ RADA KUCHYNĚ
DOBRÁ RADA KUTILOVÉ
DOBRÁ RADA ZAHRÁDKA
DOBRÁ RADA ZDRAVÍ
DRŮBEŽ
DRŮBEŽ DROBY
DRŮBEŽ HUSA
DRŮBEŽ KACHNA
DRŮBEŽ KROCAN KRŮTA
DRŮBEŽ KUŘE
DRŮBEŽ SLEPICE
G
GULÁŠ
GULÁŠ HOVĚZÍ
GULÁŠ RŮZNÝ
GULÁŠ SKOPOVÝ
GULÁŠ VEPŘOVÝ
GULÁŠ ZVĚŘINOVÝ
H
HOUBY
HOVĚZÍ PŘEDNÍ ZADNÍ
HOVĚZÍ ROŠTĚNKY
HOVĚZÍ RŮZNÉ
HOVĚZÍ SVÍČKOVÁ
HOVĚZÍ VNITŘNOSTI
J
JITRNICE JELITA A PREJT
K
KNEDLÍKY
KNEDLÍKY BRAMBOROVÉ
KNEDLÍKY HOUSKOVÉ
KNEDLÍKY KYNUTÉ
KNEDLÍKY OVOCNÉ
KNEDLÍKY RŮZNÉ
KOŘENÍ
KRÁLÍK
L
LÉČIVÉ ROSTLINY
LUŠTĚNINY
M
MASO HOVĚZÍ
MASO SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
MASO TELECÍ
MASO UZENÉ
MASO VEPŘOVÉ
MOUČNÍKY
MOUČNÍKY DORTY
MOUČNÍKY KYNUTÉ
MOUČNÍKY SLANÉ
MOUČNÍKY TŘENÉ
MOUČNÍKY VÁNOČNÍ CUKROVÍ
N
NÁPOJE
NÁPOJE KOKTEJLY
NÁPOJE LIKÉRY
NÁPOJE POHÁRY
NÁPOJE ŠŤÁVY
O
OD BABIČKY
OMÁČKY
OVOCE
P
POLÉVKA DRŮBEŽÍ
POLÉVKA HOUBOVÁ
POLÉVKA HOVĚZÍ
POLÉVKA RŮZNÁ
POLÉVKA Z VNITŘNOSTÍ
POLÉVKA ZELENINOVÁ
POLÉVKY
POMAZÁNKY
PŘEDKRMY
PŘÍLOHY
R
RECEPTY
RYBY
RYBY CANDÁT
RYBY FILÉ
RYBY KAPR
RYBY LOSOS EXOTICKÉ
RYBY MAKRELA
RYBY PSTRUH
RYBY RŮZNÉ
RYBY ŠTIKÁ
RYBY TRESKA
RYBY ÚHOŘ
RÝŽE
S
SALÁTY
SEKANÁ
SÓJA
SPECIALITY
SPECIALITY DRŮBEŽ
SPECIALITY HOVĚZÍ TELECÍ
SPECIALITY RŮZNÉ
SPECIALITY SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
SPECIALITY VEPŘOVÉ
SPECIALITY VNITŘNOSTI
SPECIALITY ZELENINA
SPECIALITY ZVĚŘINA
STARÉ RECEPY
SÝRY
T
TĚSTOVINY
V
VEPŘOVÉ RŮZNÉ
VEPŘOVÉ SVÍČKOVÁ
VEPŘOVÉ VNITŘNOSTI
VEPŘOVÉ ŽEBRO
VNITŘNOSTI
Z
ZABIJAČKA ASPIKY A HUSPENINY
ZABIJAČKA DOMÁCÍ
ZABIJAČKA GULÁŠ
ZABIJAČKA MASO
ZABIJAČKA OMÁČKA
ZABIJAČKA PAŠTIKY
ZABIJAČKA POLÉVKA
ZABIJAČKA PŘÍLOHY
ZABIJAČKA SÁDLO A ŠKVARKY
ZABIJAČKA TLAČENKY A GALATINY
ZABIJAČKA UZENÉ
ZABIJAČKA UZENINY A KLOBÁSY
ZABIJAČKA VNITŘNOSTÍ
ZAVAŘOVÁNÍ OVOCE
ZAVAŘOVANÍ POVIDLA DŽEM
ZAVAŘOVANÍ ŠŤÁVY SIRUPY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA HOUBY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA NÁLEVY
ZELENINA
ZVĚŘINA