Přírodní medicína získává v poslední době stále více na popularitě. Je to hlavně proto, že za poměrně málo peněz umožňuje léčit mnohé nemoci, ale bez negativních vedlejších účinků léků. V dnešním článku vám ukážeme návod na výrobu jednoho jednoduchého domácího přípravku skládajícího se jen ze dvou surovin, který má řadu léčebných účinků. Jediné, co potřebujete udělat, je zkombinovat olivový olej a citronovou šťávu. Budete na to potřebovat přibližně 1 polévkovou lžíci olivového oleje a čerstvou š ..
Jablečný ocet má obrovské množství různých použití. Přidává se do koláčů, okurek, či salátů. No po zředění s vodou ho můžeme používat i přímo na pití. Konzumace už i malé dávky jablečného octa před spaním, pokud se to dělá pravidelně, dokáže výrazně zlepšit zdraví a kvalitu vašeho života. Zdravotní přínosy jablečného octa Jablečný ocet vám přinese následujících 10 zdravých přínosů: Léčí bolavé hrdlo Jablečný ocet vytváří kyselé prostředí, díky čemuž ničí všechny patogenní bakterie ..
INGREDIENCE: Na 600 ml mléka potřebujeme: 100 g máku, 600 ml vody. POSTUP PŘÍPRAVY: Mák v obsahu vápníku předstihuje mléčné výrobky o mnoho koňských délek (12 x více vápníku) a současně je zdrojem zdravého rostlinného tuku. Makové mléko tak s přehledem nahradí živočišná mléka a jeho příprava je velmi snadná. Mák namočíme na noc do studené vody. Ráno směs dlouze rozmixujeme, až je voda bílá a zpěněná. Poté makovou drť zcedíme přes jemné sítko nebo punčochu a vyhodíme nebo použijeme do jiného j ..
INGERDIENCE: 700 ml jablečného octa, 0,5 dcl očištěného a utřeného česneku, 0,5 dcl na jemno nakrájené cibule, 2 čerstvé feferonky (čím štiplavější, tím lépe), 0,5 dcl nastrouhaného zázvoru, 2 polévkové lžíce nastrouhaného křenu. 2 polévkové lžíce práškové kurkumy, 1 skleněnou nádobu o objemu 1 litr (například sklo na zavařování). POSTUP PŘÍPRAVY:. Pokud byste si chtěli připravit menší množství přípravku, například jen 0,5 litru, pak použijte poloviční dávky všech jednotlivých složek. Postupu ..
POSTUP PŘÍPRAVY: Do hrnku na kafe dám větší půlku, nebo jednu celou menší, ale rovněž na půlky rozkrojenou cibuli, a zaliji jí čistou vařící vodou. Až voda trochu vychladne, po cca čtvrthodině ji z toho "přelivu" vyndáme a po douškách, třeba i 2-3 hodiny ho budeme vlažný bez obav popíjet. Má totiž celkem příjemnou chuť a prakticky žádný zápach. Úžasně rychle to vyspraví už chycené nosní sliznice i průdušky, zmírní rýmu, zlepší dýchaní. Urychlí i vyléčení případného zánětu hlasivek. Ale pozor, ..
Inhalujeme slanou vodou nebo Bílinskou kyselkou.Nemáme-li inhalační zařízení, stačí nám větší hrnek, do něhož vařící vodu nalijeme, přikryjeme sebe i nádobu osuškou a zhluboka vdechujeme páru. Jinak se také dobře osvědčuje pití Bílinské vody s horkým mlékem, šalvějového čaje s medem, šťávy z mrkve svařené s cukrem nebo medem, čaje z heřmánku, z fenyklu, citrónové kůry a tymiánu, oslazeného medem.Také poslouží čaj z jablkových slupek. To jsou domácí prostředky, které opravdu poskytují úlevu. ..
Pruh látky poklademe silně tvarohem rozmíchaným s pár kapkami octa. Takto připravený obklad přiložíme vrstvou tvarohu na krk a ještě ovineme vlněnou šálou. Necháme působit, dokud tvaroh zcela nevyschne, nejlépe přes noc. Na bolení krku si můžeme připravit i čaj z heřmánku nebo jitrocele. Účinek: Tvaroh při svém vysychání ochlazuje a brání otokům. ..
Sama o sobě není nemoc, ale součástí obranné reakce organismu proti choroboplodným zárodkům. Při teplotě nad 38,5°C se totiž už většina virů a bakterií nerozmnožuje. Proto bychom neměli horečku na samém počátku srážet za každou cenu. Proti horečce je dobrý čaj z tymiánu, lipového květu a heřmánku v poměru1:1:1 podporuje obranyschopnost organismu a pomáhá pocení, které horečku snižuje. Úlevu přinese i chladivý zábal. Dva ručníky smočíme ve vodě pokojové teploty, lehce vyždímáme a pevně ovineme ko ..
Doporučit lze čaj ze sušených brusinek či černého rybízu. Na jaře si navíc můžeme připravit chutný zeleninový salát z řeřišnice potoční, třeba v kombinaci s hlávkovým salátem, ředkvičkami a tvrdým sýrem. Při zánětu močového měchýře nezapomínáme co nejvíce pít, nejlépe speciální urologický čaj a vodu bez bublinek (ne sodovku). ..
Preventivně se doporučuje jíst 1 až 2 čerstvé stroužky česneku denně. Kdo nesnáší pronikavou česnekovou vůni, může sáhnout po česnekových kapslích z lékárny, nebo si dopřát 2 šálky asijského zeleného čaje. Účinek: Sulfidy obsažené v česneku snižují hladinu cholesterolu v krvi. Látka zvaná epigallocatechingallat ze zeleného čaje dokáže čistit cévní stěny od zvápněných nánosů. ..
B
BRAMBORY
D
DOBRÁ RADA
DOBRÁ RADA KUCHYNĚ
DOBRÁ RADA KUTILOVÉ
DOBRÁ RADA ZAHRÁDKA
DOBRÁ RADA ZDRAVÍ
DRŮBEŽ
DRŮBEŽ DROBY
DRŮBEŽ HUSA
DRŮBEŽ KACHNA
DRŮBEŽ KROCAN KRŮTA
DRŮBEŽ KUŘE
DRŮBEŽ SLEPICE
G
GULÁŠ
GULÁŠ HOVĚZÍ
GULÁŠ RŮZNÝ
GULÁŠ SKOPOVÝ
GULÁŠ VEPŘOVÝ
GULÁŠ ZVĚŘINOVÝ
H
HOUBY
HOVĚZÍ PŘEDNÍ ZADNÍ
HOVĚZÍ ROŠTĚNKY
HOVĚZÍ RŮZNÉ
HOVĚZÍ SVÍČKOVÁ
HOVĚZÍ VNITŘNOSTI
J
JITRNICE JELITA A PREJT
K
KNEDLÍKY
KNEDLÍKY BRAMBOROVÉ
KNEDLÍKY HOUSKOVÉ
KNEDLÍKY KYNUTÉ
KNEDLÍKY OVOCNÉ
KNEDLÍKY RŮZNÉ
KOŘENÍ
KRÁLÍK
L
LÉČIVÉ ROSTLINY
LUŠTĚNINY
M
MASO HOVĚZÍ
MASO SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
MASO TELECÍ
MASO UZENÉ
MASO VEPŘOVÉ
MOUČNÍKY
MOUČNÍKY DORTY
MOUČNÍKY KYNUTÉ
MOUČNÍKY SLANÉ
MOUČNÍKY TŘENÉ
MOUČNÍKY VÁNOČNÍ CUKROVÍ
N
NÁPOJE
NÁPOJE KOKTEJLY
NÁPOJE LIKÉRY
NÁPOJE POHÁRY
NÁPOJE ŠŤÁVY
O
OD BABIČKY
OMÁČKY
OVOCE
P
POLÉVKA DRŮBEŽÍ
POLÉVKA HOUBOVÁ
POLÉVKA HOVĚZÍ
POLÉVKA RŮZNÁ
POLÉVKA Z VNITŘNOSTÍ
POLÉVKA ZELENINOVÁ
POLÉVKY
POMAZÁNKY
PŘEDKRMY
PŘÍLOHY
R
RECEPTY
RYBY
RYBY CANDÁT
RYBY FILÉ
RYBY KAPR
RYBY LOSOS EXOTICKÉ
RYBY MAKRELA
RYBY PSTRUH
RYBY RŮZNÉ
RYBY ŠTIKÁ
RYBY TRESKA
RYBY ÚHOŘ
RÝŽE
S
SALÁTY
SEKANÁ
SÓJA
SPECIALITY
SPECIALITY DRŮBEŽ
SPECIALITY HOVĚZÍ TELECÍ
SPECIALITY RŮZNÉ
SPECIALITY SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
SPECIALITY VEPŘOVÉ
SPECIALITY VNITŘNOSTI
SPECIALITY ZELENINA
SPECIALITY ZVĚŘINA
STARÉ RECEPY
SÝRY
T
TĚSTOVINY
V
VEPŘOVÉ RŮZNÉ
VEPŘOVÉ SVÍČKOVÁ
VEPŘOVÉ VNITŘNOSTI
VEPŘOVÉ ŽEBRO
VNITŘNOSTI
Z
ZABIJAČKA ASPIKY A HUSPENINY
ZABIJAČKA DOMÁCÍ
ZABIJAČKA GULÁŠ
ZABIJAČKA MASO
ZABIJAČKA OMÁČKA
ZABIJAČKA PAŠTIKY
ZABIJAČKA POLÉVKA
ZABIJAČKA PŘÍLOHY
ZABIJAČKA SÁDLO A ŠKVARKY
ZABIJAČKA TLAČENKY A GALATINY
ZABIJAČKA UZENÉ
ZABIJAČKA UZENINY A KLOBÁSY
ZABIJAČKA VNITŘNOSTÍ
ZAVAŘOVÁNÍ OVOCE
ZAVAŘOVANÍ POVIDLA DŽEM
ZAVAŘOVANÍ ŠŤÁVY SIRUPY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA HOUBY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA NÁLEVY
ZELENINA
ZVĚŘINA