INGREDIENCE: 1 menší husí játra, 1 husí drůbky, 250 g tučného vepřového masa, 1 vejce, strouhanka, paštikové koření, sůl.
POSTUP PŘÍPRAVY: Drůbky uvaříme a vykostíme Srdce a žaludek necháme v polévce. Vepřové maso nakrájíme na kostky a podusíme doměkka. Drůbky i s kůží a maso několikrát umeleme na masovém strojku, ke směsi přidáme vejce, prosetou strouhanku, koření a sůl. Tvořítko na paštiky dobře vymažeme, naplníme, uzavřeme a vaříme jednu a půl hodiny.
INGREDIENCE: 1,5 kg hovězího srdce, 4 stroužky česneku, 1 lžička kmínu, 4 papriky, 400 ml vinného octa, 1 lžíce glutasolu, 5 sušených chilli papriček, 200 ml vody, olej.
POSTUP PŘÍPRAVY: Srdce očistíme a nakrájíme, na kostky o hrané asi 3 cm, které naložíme do marinády. Na marinádu smícháme drcený česnek, tlučený kmín, drobné nakrájené oloupané papriky, vinný ocet a glutasol. Maso necháme marinovat přes noc. Druhý den zalijeme drcené chilli vařící vodou a necháme hodinu máčet. Kostky masa napícháme na jehly. Marinádu přecedíme a máčené chilli smícháme s olejem a utřeme omáčku. Maso na ohni často obracíme a potíráme omáčkou. Podáváme s tortillami nebo s bílým pečivem.
INGREDIENCE: 700 g masitého uzeného bůčku nebo kladenské pečené, voda, 12 malých cibulek, mletý pepř, 3 hrnky čočky, 6 hrnků vody, 1 řapíkový celer nebo 6 řapíků celeru bez zelených listů, 3 mrkve, 3 stroužky česneku, bouquet garni, máslo, sůl, petrželka.
POSTUP PŘÍPRAVY: Bůček nebo pečeni dáme do litinového kastrolu, zalijeme studenou vodou, přivedeme do varu, pak hned scedíme a prolijeme studenou vodou. Kousek tuku skrojíme, rozkrájíme na kostičky a v kastrolu rozškvaříme. Přidáme celé cibulky, osmahneme dohněda, přidáme pepř, maso v celku, opečeme, přidáme čočku i s tekutinou, ve které jsme ji přes noc máčeli, na kousky pokrájené řapíky celeru, podélně půlenou mrkev, drcený česnek, bouquet garni a vaříme, až je čočka měkká a tekutina téměř vydušená. Vyjmeme bouquet. Mrkev a maso nakrájíme na plátky. Do čočky vmícháme máslo, osolíme, upravíme na mísu, obložíme zeleninou, plátky masa posypeme sekanou petrželkou a podáváme.
Bouquet garni (z francouzštiny "zdobená kytice") je svazek bylinek obvykle převázaných provázkem, nebo vložené do sáčku, který se používá při přípravě polévek, vývarů a nejrůznějších dušených pokrmů. Bouquet garni se vaří společně s ostatními přísadami, čímž jídlu dodává bylinkovou chuť a vůni. Před podáváním pokrmu je potřeba ho odstranit.
Rozmarýn, tymián, petržel, pórek, petržel nať. Můžeme přidat i fenykl, majoránku, celerová nať, černý pepř.
INGREDIENCE: 300 g srnčího masa, 200 g libového vepřového masa, 100 g cibule, sůl, mletý pepř, 1 žloutek, hladká mouka a sádlo.na pečení.
POSTUP PŘÍPRAVY: Maso omyjeme a jemně nasekáme nebo semeleme na masovém strojku. Umleté dáme do mísy, přidáme sůl, koření, jemně nakrájenou cibuli a žloutek a směs dobře promíchám. Z připravené směsi vyválíme váleček. Nakrájíme jej na kousky a utvoříme z nich na pomoučeném prkénku menší šišky.asi na prst silné. Šišky neboli čevabčiči pečeme na pánvi na rozehřátém sádle do zlatohněda a to poměrně rychle. Pečení by mělo trvat asi 8 minut. Jinak by maso nebylo šťavnaté, ale vysušené. Upečené čevabčiči upravíme na talíře a podáváme s těstovinami.
INGREDIENCE: 200 g vepřového sádla z bůčku, 370 g hladké mouky, 0,1 l mléka, 20 g droždí, 2 vejce, 0,1 l vody, lžička cukru, pepř, sůl.POSTUP PŘÍPRAVY: Sádlo z vepřového bůčku nakrájíme na kostky a vyškvaříme. Světlé škvarky scedíme, přesekáme najemno a se sádlem necháme vychladnout v lednici. Sádlo se škvarky smícháme se 100 g hladké mouky, rozválíme, složíme a znovu dáme do lednice. Droždí nadrobíme do vlažného mléka s lžičkou cukru a necháme vykynout. Do zbylé mouky přidáme 1 vejce, sůl, mletý pepř, kvásek, vodu a vše promícháme na tažné těsto. Vykynuté těsto rozválíme do čtverce, do středu dáme ztuhlý čtverec sádla s moukou, přikryjeme cípy čtverce, dobře zabalíme (jako psaníčko), rozválíme na obdélník, třikrát přeložíme a dáme do lednice. Takto postupujeme při rozvalování a překládání ještě dvakrát. Vychladlé těsto nakonec rozválíme na plát tlustý asi 15 mm, kulatým tvořítkem z něj vykrájíme kolečka, ozdobíme je mřížkami, potřeme rozšlehaným vejcem a necháme vykynout. Pečeme na plechu ve vyhřáté troubě dorůžova.
INGREDIENCE: 750 g jehněčí kýty, 1 konzerva sterilovaných žampionů v přírodním nálevu, 4 stroužky česneku, 2 lžíce cukru krupice, 1 lžička zázvoru, 2 lžíce sójové omáčky, 1 lžička Vegety,
3 lžíce oleje.
POSTUP PŘÍPRAVY: Z cukru a oleje umícháme v kastrolu na plotně karamel. Až se zabarví do hněda, přidáme maso nakrájené na větší kousky. Ale pozor šťáva z masa vystřikuje!!! Maso smažíme a mícháme na prudším ohni do té doby, než se voda, kterou maso pustilo, zcela vysmaží. Poté přidáme zázvor, sójovou omáčku, žampiony a směs zalijeme horkou vodou, aby bylo maso zcela ponořeno. Vodu přivedeme k varu, oheň ztlumíme a kastrol přikryjeme pokličkou. Dusíme zvolna, během dušení pokud bude třeba, přilijeme další horkou vodu. V závěru dušení, až bude maso měkké, dochutíme šťávu vegetou popřípadě solí. Úplně na závěr vaření přidáme prolisovaný česnek, omáčku promícháme a pokrm ihned podáváme.
Jako příloha: rýže, knedlíky, brambory nebo pečivo.
INGREDIENCE: 500 g méně prorostlého vepřového bůčku, 250 ml nesvařeného mléka, 100 g strouhaného ementálu nebo jiného tvrdého sýra, hl. mouka, vejce a strouhanka na obalování, olej na smažení.
POSTUP PŘÍPRAVY: Umletý bůček vložíme do mísy a zalijeme studeným mlékem tak, aby mléko přesahovalo objem masa. Uložíme do lednice a necháme odležet do druhého dne. Všechna tekutina se do masa vpije. Teprve druhý den směs osolíme a zahustíme jemně nastrouhaným sýrem, směs spojíme v hladké těsto, které podle potřeby dohustíme moukou, ze kterého tvoříme placičky. Ty obalujeme ve vejci a strouhance a poté je opékáme ve vroucím oleji z obou stran. Čerstvé řízečky mají jemnou chuť, podobnou chuti masa telecího, porto je nesmíme kořenit. Podáváme je s bramborovou kaší.
INGREDIENCE: 250 g másla Hery, 170 g pískového cukru, 1 vanilkový cukr, 4 vejce, 150 g poloh. mouky, 100 g maizeny, 1 lžička prášku do pečiva, kůra z 1 citrónu a z 1 pomeranče, 2 lžíce rumu, mouku a tuk na vymazání a vysypání formy.
POSTUP PŘÍPRAVY: Máslo s cukrem utřeme do pěny, a potom vmícháme vejce. Smíchanou mouku, maizenou a práškem do pečiva vmícháme do těsta po lžičkách. Nakonec vmícháme nastrouhanou kůru z citrónu a pomeranče a rum. Formu beránka vymažeme a vysypeme moukou, těsto do ní nalijeme
a zvolna pečeme asi hodinu. Po 30 minutách pečení zmírníme žár. Po upečení necháme beránka 5 minut vychladnout a vyklopíme z formy. Zdobíme podle fantazie.
INGREDIENCE: 1 kg černě zvěřiny z krku nebo plece, 1 cibule, 100g másla, 1 lžička papriky, sůl, 1 lžičky majoránky, 2 stroužky česneku, 1 lžíce mouky.
POSTUP PŘÍPRAVY: Na tuku osmažíme krájenou cibulku, přidáme papriku a na kostky nakrájené maso z krku, plecka. Po osolení a pokmínování dusíme doměkka. Nakonec přidáme majoránku a třeny česnek. Když je maso měkké, zaprášíme šťávu moukou, promícháme a trochu necháme povařit.
Příloha: Bramborové noky a nakládané houby.
INGREDIENCE: 1 kg syrových brambor, 250 g hrubé mouky, 1 vejce, sůl. POSTUP PŘÍPRAVY: Oloupané brambory nastrouháme na jemném struhadle, vodu z větší části slijeme, přidáme mouku a vajíčko. Těsto osolíme a promícháme. Z těsta tvoříme šišky, které vkládáme do vařící osolené vody. Podle velikosti knedlíky vaříme 10 -15 minut. Po zavaření knedlíky vařečkou nadzvedáváme, aby se nepřichytli ke dnu.Na talíři knedlíky sypeme opraženou strouhankou a mastíme sádlem.
B
BRAMBORY
D
DOBRÁ RADA
DOBRÁ RADA KUCHYNĚ
DOBRÁ RADA KUTILOVÉ
DOBRÁ RADA ZAHRÁDKA
DOBRÁ RADA ZDRAVÍ
DRŮBEŽ
DRŮBEŽ DROBY
DRŮBEŽ HUSA
DRŮBEŽ KACHNA
DRŮBEŽ KROCAN KRŮTA
DRŮBEŽ KUŘE
DRŮBEŽ SLEPICE
G
GULÁŠ
GULÁŠ HOVĚZÍ
GULÁŠ RŮZNÝ
GULÁŠ SKOPOVÝ
GULÁŠ VEPŘOVÝ
GULÁŠ ZVĚŘINOVÝ
H
HOUBY
HOVĚZÍ PŘEDNÍ ZADNÍ
HOVĚZÍ ROŠTĚNKY
HOVĚZÍ RŮZNÉ
HOVĚZÍ SVÍČKOVÁ
HOVĚZÍ VNITŘNOSTI
J
JITRNICE JELITA A PREJT
K
KNEDLÍKY
KNEDLÍKY BRAMBOROVÉ
KNEDLÍKY HOUSKOVÉ
KNEDLÍKY KYNUTÉ
KNEDLÍKY OVOCNÉ
KNEDLÍKY RŮZNÉ
KOŘENÍ
KRÁLÍK
L
LÉČIVÉ ROSTLINY
LUŠTĚNINY
M
MASO HOVĚZÍ
MASO SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
MASO TELECÍ
MASO UZENÉ
MASO VEPŘOVÉ
MOUČNÍKY
MOUČNÍKY DORTY
MOUČNÍKY KYNUTÉ
MOUČNÍKY SLANÉ
MOUČNÍKY TŘENÉ
MOUČNÍKY VÁNOČNÍ CUKROVÍ
N
NÁPOJE
NÁPOJE KOKTEJLY
NÁPOJE LIKÉRY
NÁPOJE POHÁRY
NÁPOJE ŠŤÁVY
O
OD BABIČKY
OMÁČKY
OVOCE
P
POLÉVKA DRŮBEŽÍ
POLÉVKA HOUBOVÁ
POLÉVKA HOVĚZÍ
POLÉVKA RŮZNÁ
POLÉVKA Z VNITŘNOSTÍ
POLÉVKA ZELENINOVÁ
POLÉVKY
POMAZÁNKY
PŘEDKRMY
PŘÍLOHY
R
RECEPTY
RYBY
RYBY CANDÁT
RYBY FILÉ
RYBY KAPR
RYBY LOSOS EXOTICKÉ
RYBY MAKRELA
RYBY PSTRUH
RYBY RŮZNÉ
RYBY ŠTIKÁ
RYBY TRESKA
RYBY ÚHOŘ
RÝŽE
S
SALÁTY
SEKANÁ
SÓJA
SPECIALITY
SPECIALITY DRŮBEŽ
SPECIALITY HOVĚZÍ TELECÍ
SPECIALITY RŮZNÉ
SPECIALITY SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
SPECIALITY VEPŘOVÉ
SPECIALITY VNITŘNOSTI
SPECIALITY ZELENINA
SPECIALITY ZVĚŘINA
STARÉ RECEPY
SÝRY
T
TĚSTOVINY
V
VEPŘOVÉ RŮZNÉ
VEPŘOVÉ SVÍČKOVÁ
VEPŘOVÉ VNITŘNOSTI
VEPŘOVÉ ŽEBRO
VNITŘNOSTI
Z
ZABIJAČKA ASPIKY A HUSPENINY
ZABIJAČKA DOMÁCÍ
ZABIJAČKA GULÁŠ
ZABIJAČKA MASO
ZABIJAČKA OMÁČKA
ZABIJAČKA PAŠTIKY
ZABIJAČKA POLÉVKA
ZABIJAČKA PŘÍLOHY
ZABIJAČKA SÁDLO A ŠKVARKY
ZABIJAČKA TLAČENKY A GALATINY
ZABIJAČKA UZENÉ
ZABIJAČKA UZENINY A KLOBÁSY
ZABIJAČKA VNITŘNOSTÍ
ZAVAŘOVÁNÍ OVOCE
ZAVAŘOVANÍ POVIDLA DŽEM
ZAVAŘOVANÍ ŠŤÁVY SIRUPY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA HOUBY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA NÁLEVY
ZELENINA
ZVĚŘINA