Speciality týdne na xkuchtik.cz

ITALSKÝ PULARD S KAŠTANOVOU NÁDIVKOU

POSTUP PŘÍPRAVY: Oloupeme a uvaříme v mléce do měkka 10 až 15 jedlých. kaštanů. Osušené umeleme dvakrát ve strojku. Syrová jatérka z pularda jemně nasekáme a smícháme s rozemletými kaštany. Přidáme 2 lžíce strouhanky, kousek másla, nastrouhanou citrónovou kůru a muškátový oříšek, sekanou petrželku a 2 vejce. Osolíme a prohněteme v nádivku, naplníme pularda, zašijeme a pečeme na másle pod poklicí do měkka. Častěji podléváme! Po vyjmutí pularda zasmahlou šťávu zalijeme,navaříme a scedíme na rozkrájeného pularda, kterého na míse přizdobíme dušenými kaštany.

MHAMMAR – Maroko.

INGREDIENCE: 1,2 kg skopového masa, špetka šafránu, sůl, voda, 200 g másla, 1 hrnek oleje, 1 lžička sladké mleté papriky, 1 lžičky zázvoru, 1 lžička drceného kmínu, 2 cibule, 2 stroužky česneku.
POSTUP PŘÍPRAVY: Maso vykostíme a rozdělíme na 6 kusů, které potřeme šafránem rozdrceným v soli a rozpuštěném ve vodě. Do hrnce dáme maso, 1 lžíci másla, 2 lžíce oleje, papriku, zázvor, kmín, drobně sekanou cibuli a třený česnek, zalijeme maso do poloviny vodou a dusíme doměkka. Podle potřeby podléváme vodou. Měkké maso vyjmeme, omáčku necháme povařit a zhoustnout. V hluboké pánvi pak rozehřejeme zbytek másla s olejem a vychladlé maso po všech stranách opečeme. Porce masa se podávají polité omáčkou a tukem, ve kterém se maso opékalo. Vhodnou přílohou je brambory nebo rýže.

MUJ VÁNOČNÍ BRAMBOROVÝ SALÁT ( Vaškuv )

Poměr surovin je daný množstvím, chutí a fantazii kdo jak chce mít salát chuťově odlišný. Během tohoto procesu průběžně ochutnávám a podle chuti přidávám příslušné ingredience až dospějí k finálnímu výrobku.
INGREDIENCE: Den předem uvařené brambory ve slupce, vejce uvařená natvrdo, cibule spařená vařící vodou ( aby v salátu nekvasila), plnotučná hořčice, sůl, pepř, sterilované sladkokysele okurky, sterilovaný hrášek, sterilovány celer, sterilovaná kapie, gothajský nebo dietní salám, uvařenou mrkev, trochu laku z okurek, majonézu a tatarskou omáčku.
POSTUP PŘÍPRAVY: Brambory, celer, mrkev a vejce postupně protlačuji a odděluji přes kulatou drátěnou mřížku ( je k dostání v domácích potřebách ) s malými oky aby vznikly malé a úhledné kostičky, salám a okurky, nakrájím na malé kostičky, cibuli a kapie nakrájím nadrobno. Vše smíchám a dochutím solí hořčicí a pepřem, vmíchám tatarku s majonézou, (salát nesmí být ani hustý ani řídký). Nechám ho do druhého dne v chladnu uzrát.  

JELENÍ ČEVABČIČI

INGREDIECE: 300 g jeleního masa, 200 g libového vepřového masa, 100 g cibule, sůl, mletý pepř, 1 žloutek, hladká mouka a sádlo na pečení.
POSTUP PŘÍPRAVY: Maso omyjeme a jemně nasekáme nebo semeleme na masovém strojku. Umleté vložíme do mísy, přidáme sůl, koření, jemně nakrájenou cibuli a žloutek a směs dobře prohněteme. Z připravené směsi vyválíme váleček. Nakrájíme jej na kousky a utvoříme z nich na pomoučeném prkénku šišky asi na prst silné. Šišky neboli čevabčiči pak pečeme na pánvi na rozehřátém sádle dozlatohněda a to poměrně rychle. Pečení nemá trvat déle než osm minut, aby bylo čevabčiči šťavnaté. Opečené čevabčiči upravíme na talíře a obložíme je drobn8 nakrájenou cibulkou, hořčicí a kyselou okurkou. Podáváme s krajíčkem chleba nebo s bílým pečivem, ale i s vařenými bramborami.

KOŘENĚNÉ INDICKÉ KOTLETY.

INGREDIENCE: 4 vepřové kotlety, 2 cibule, 4 stroužky česneku, 1/2 lžičky mletého zázvoru, 1/2 lžičky tlučeného kmínu, mletý pepř, mletá paprika, 1/2 lžičky tlučeného kardamomu, sůl, 1 kelímek bílého jogurtu, olej.
POSTUP PŘÍPRAVY: Česnek a cibuli roztlučeme v hmoždíři (nebo jemně rozetřeme) a promícháme s kořením. Kotlety nakrojíme u kostí a po obvodu, naklepeme, potřeme připravenou směsí, zalijeme rozšlehaným jogurtem a necháme v chladničce několik hodin proležet. Před podáváním kotlety vyjmeme a usmažíme po obou stranách na oleji.

DIVOKA KACHNA NA VINĚ

INGREDIENCE: 1250 g divoké kachny (vykuchané, očištěné), 75 g rostlinného tuku, 75 g kořenové zeleniny (celer, mrkev, petržel), 25 g rybízové zavařeniny, trochu hladké mouky, 25 g cukru, sůl, divoké koření, 2,5 cl červeného vína, 150 g jablk
POSTUP PŘÍPRAVY: Očištěnou kachnu osekáme, opálíme nad ohněm, opereme, osolíme a naplníme jablky. Na tuku osmažíme do růžova očištěnou, na kolečka krájenou kořenovou zeleninu a oloupanou cibuli. Přidáme divoké koření (nové koření, celý pepř, bobkový list), zalijeme trochou vařící vody, vložíme kachnu a pečeme v troubě do červena. Při pečení občas přeléváme vlastní šťávou, kterou podle potřeby doléváme vařící vodou. Pečenou kachnu vyjmeme, šťávu vysmahneme do tuku, zaprášíme moukou, opražíme, zalijeme vlažnou vodou, aby po rozšlehání byla šťáva řídká a vaříme až se tuk odděluje od houstnoucí šťávy. Potom přidáme rybízovou zavařeninu, cukr, podle chuti osolíme, zalijeme červeným vínem, převaříme a přecedíme přes jemný cedník. Šťávu přeléváme porce pečené kachny.

ZAJÍC PO FRANCOUZSKU

INGREDIENCE: Zaječí předek, 10 dkg slaniny, 10 dkg másla, 2 cibule, sůl, mletý pepř, 1/4 l bílého vína, 1/4 l hovězího vývaru, 5 hříbku nebo žampiónu (naložených v soli), 1 bobkový list, snítka tymiánu, 3 zrnka nového koření, 2 zrnka pepře, mouka.
POSTUP PŘÍPRAVY: Zaječí zadek rozkrojíme na několik kousků, protáhneme je slaninou, osolíme a opepříme. Na kastrol dáme zbylou pokrájenou slaninu, máslo a rozkrájenou cibuli a necháme zažloutnout. Na to vložíme připravené porce zvěřiny a opečeme. Zaprášíme moukou, zalijeme vínem a hovězím vývarem. Přidáme pokrájené žampióny nebo hříbky a vše dusíme do měkka. Příloha rýže nebo knedlík a brusinky.

TETŘÍVEK NADÍVANÝ

INGREDIENCE: 1 tetřívek, 250g slaniny, 250g šunky, 5 sardelek, 5 šalotek, citrónová kůra, muškátový oříšek, kořeni, 50g žampiónů, 100g másla, 1 l hovězího vývaru, 1 lžíce hladké mouky, sůl.
POSTUP PŘÍPRAVY: Z vykuchaného tetřívka odřízneme prsíčka, nakrájíme je a promísíme se slaninou, šunkou, sardelkami, šalotkami, kůrou nastrouhanou z jednoho citrónu, muškátovým oříškem a trochou kořeni, osolíme. Přidáme žampióny a tetřívka touto směsí nadijeme, zašijeme, obalíme plátky slaniny a dáme péci na máslo. Podléváme dobrým hovězím vývarem. Když je tetřívek měkký a šťavnatý, slaninu odstraníme a ještě chvilku necháme péci; šťávu zahustíme lžící mouky a podáváme.

KOROPTEV PO STAROČESKU

POSTUP PŘÍPRAVY: Koroptve vykuchané, oprané a osolené nadíváme touto směsí: 150 g slaniny semeleme na masovém strojku současné s třemi navinulými jablky nebo hruškami, přidáme dvě vejce, strouhanou petržel, přilijeme 1/8 1 červeného vína, vše dobře promícháme, je-li třeba, zahustíme trochou strouhané housky, podle chuti osolíme, přidáme špetku mletého zázvoru a koroptve tím naplníme. Obalíme slaninou, dáme na pekáč a pečeme. Když jsou koroptve měkké, zalijeme je na míse sladkou smetanou, kterou svaříme s trochou hladké mouky, podle chuti okořeníme šafránem a pepřem.

TYKEV PO BALKÁNSKÉM ZPŮSOBU

INGREDIENCE: 800 g mladých tykví, 250 g rajčat, 3 lžíce oleje, 2 až 4 stroužky česneku, sůl, mletý pepř, kopr.
POSTUP PŘÍPRAVY: Oloupané tykve nakrájíme na kostičky. V kastrole rozehřejeme olej, lehce osmahneme nadrobno nakrájený česnek, přidáme spařená, oloupaná a překrájená rajčata, sůl pepř a tykev. Dusíme pod pokličkou doměkka, podle potřeby podlijeme vodou. Hotový pokrm dochutíme jemně nakrájeným koprem. Podáváme jako přílohu k masu nebo jen s bílým pečivem.

 

Nejnovější na xkuchtik.cz

 

Kategorie na xkuchtik.cz