POSTUP PŘÍPRAVY: Večer před pečeními odleželá husa se omyje, nasolí a okmínuje. Na pekáč se dá nakrájené prsní sádlo, vyjmuté z husy po vykuchání, které se ovšem může i dříve vyškvařit. Ale škvařené s husou je mnohem chutnější. Husa se dá na pekáč prsíčky dolů, podleje asi do ¼ pekáče vodou a jeli již starší, nechá se aspoň hodinu dusit přikrytá na plotně. V tom případě se dá pod ní mřížka, aby se nepřipekla. Toto dušení je nejlépe z úsporných důvodů provést již den před pečením husy nebo při snídaní, ab se nemuselo jen pro pečení tak dlouho topit. Po této době se husa dá do dobře rozehřáté trouby, kde se může nechat ještě aspoň půl hodiny pod poklicí. Také se od počátku až do konce pečení občas na sádelných místech, u stehen, pod křídly, u krku, hodně vidličkou popíchá, aby sádlo mohlo prýštit ven. Píchat se však smí jen do sádla, nikoliv až do masa, neboť by prýštila také šťáva. Poklice se sejme, chvíli se peče ještě husa v sádle, kterého bývá až půl pekáče. Když je pěkně vyškvařené, jasné a voda všecka vysmáhla, vyndá se na pekáč z trouby, počká se chvilku, aby sádlo přestalo vařit, a pak se sběračkou sebere, bez spodní usazeniny, do porcelánové nádoby. Husa se podleje vodou a peče dále. Když je na hřbetě červená, obrátí se prsy nahoru a dopeče. Měkká se vyndá z pekáče, sebere se opět sádlo, které se ještě vyškvařilo, do pekáče se přileje vody, aby bylo dost šťávy, zahnědlý škraloup po stranách pekáče, který nesmí být černý, se peroutkou otře do šťávy, která se nechá ještě povařit. Husa se nakrájí, uloží do šťávy a nechá v otevřené troubě až do podávání. Poté se uloží na mísu, šťávou trochu poleje a ostatní se podává v omáčníku zvlášť. Za příkrm zelí hlávkové nebo kysané, moravské nebo české a knedlík houskový nebo bramborový. Na Valašsku však mají nejraději brambory, jež také správněji doplňují tučné maso.
INGREDIENCE: Losos (asi 800 g), 100 ml ryzlinku, sůl, mletý bílý pepř, 2 lžíce míchaných čerstvé nasekaných bylinek, 100 g šlehačky, 50 g smetany, 40 g másla, l lžička estragonu .
POSTUP PŘÍPRAVY: Lososa zevnitř i zvenku omyjeme, osušíme, pokapeme trochou vína a necháme 15 minut odležet. Potom rybu uvnitř i na povrchu osolíme a opepříme a s vínem a bylinkami dáme do zapékací mísy Přiklopíme poklicí vložíme do vyhřáté trouby. Zatímco se ryba peče, našleháme dotuha šlehačku. Upečenou rybu vyjmeme z mísy. Vypečenou šťávu procedíme a vmícháme do ní smetanu a estragon. Omáčku necháme vařit bez poklice asi 2 minuty a pak důkladně promícháme. Máslo nakrájíme na menší kousky a zašleháme metlou do omáčky. Opatrně vmícháme tuhou šlehačku. Omáčku můžeme dochutit solí a pepřem. Rybu naporcujeme podáváme politou omáčkou. Podáváme s rýží.
INGREDIENCE: 250 g hovězího masa, 3 lžíce oleje, 2 velké oloupané cibule, 1 ½ lžíce ml. papriky, 25 g sušených hub, 250 g vepřového masa, 160 g uzeného masa, 4 stroužky česneku, 750 g kysaného bílého zelí, 1 klobása, chilli koření, 2 bobkové listy, sůl, pepř, Vegeta, 250 g kysané smetany.POSTUP PŘÍPRAVY: Hovězí maso nakrájíme na drobné kostičky. V kastrole rozehřejeme olej a na něm orestujeme pokrájenou cibuli. Poté přidáme hovězí maso a orestujeme. Posypeme paprikou, zalijeme 1 l vody a necháme pomalu vařit. Předem namočené houby a vepřové a uzené maso nakrájené na kostičky přidáme po 35 minutách do polévky. Povaříme asi 10–15 minut a přidáme pokrájené kysané zelí, pokrájenou klobásu, chilli, prolisovaný česnek, bobkový list a vaříme dalších 15 minut. Polévku dochutíme Vegetou, solí a pepřem. Podáváme ozdobené kysanou smetanou.
Poměr surovin je daný množstvím, chutí a fantazii kdo jak chce mít salát chuťově odlišný.
Během tohoto procesu průběžně ochutnávám a podle chuti přidávám příslušné ingredience, až dospějí k finálnímu výrobku.INGREDIENCE: Den předem uvařené brambory ve slupce, vejce uvařená natvrdo, cibule spařená vařící vodou (aby v salátu nekvasila), plnotučná hořčice, sůl, pepř, sterilované sladkokysele okurky, sterilovaný hrášek, sterilovány celer, sterilovaná kapie, šunkový salám, uvařenou mrkev, trochu laku z okurek, majonézu a tatarskou omáčku.POSTUP PŘÍPRAVY: Brambory, celer, mrkev a vejce postupně protlačuji, a odděluji přes kulatou drátěnou mřížku (je k dostání v domácích potřebách) s malými oky aby vznikly malé a úhledné kostičky, salám a okurky, nakrájím na malé kostičky, cibuli a kapie nakrájím nadrobno. Vše smíchám a dochutím solí hořčicí a pepřem, vmíchám tatarku s majonézou, (salát nesmí být ani hustý ani řídký). Nechám ho do druhého dne v chladnu uzrát.
INGREDIENCE: Menší štika, petrželka, 50 g másla, 1/8 l kyselé smetany, 3 lžíce strouhaného sýra, 1/2 šálku vývaru sůl.
POSTUP PŘÍPRAVY: Rybu vykucháme a očistíme, pak stáhneme z kůže. Polijeme ji teplým máslem a zpěněnou petrželkou a pečeme v ohnivzdorné misce v troubě. Přitom ji podléváme smetanou a sypeme strouhaným sýrem. Nakonec přilijeme vývar a chvíli podusíme. Podáváme s vařenými brambory.
INGREDIENCE: 1kg štiky, 100 g másla, 160 s cibule, 4 karotky, petrželka, 3 dl bílého šampaňského vína, 2 žloutky, 100 g žampionů, sůl, pepř, kolečka citrónu na ozdobu.
POSTUP PŘÍPRAVY: Ve velkém hrnci podusíme na polovici másla nakrájenou mrkev a cibuli, osolíme a okořeníme. Potom přidáme jednotlivé porce ryby, zalijeme vše vínem a podusíme doměkka. Uvařené maso odložíme na teplé místo. Zeleninu ještě chvíli podusíme, zahustíme zbytkem másla a žloutky, dáváme pozor, aby se omáčka nesrazila - už ji nevaříme. Nakonec vmícháme zvlášť podušené žampiony. Takto připravenou omáčkou přelijeme rybu. Jednotlivé porce ozdobíme kolečky citrónu. Podáváme s opečenými bramborami a zeleninovým salátem.
INGREDIENCE: Losos (asi 800 g), 100 ml ryzlinku, sůl, mletý bílý pepř, 2 lžíce míchaných čerstvé nasekaných bylinek, 100 g šlehačky, 50 g smetany, 40 g másla, 1 lžička estragonu.
POSTUP PŘÍPRAVY: Lososa zevnitř i zvenku omyjeme, osušíme, pokapeme trochou vína a necháme 15 minut odležet. Potom rybu uvnitř i na povrchu osolíme a opepříme a s vínem a bylinkami dáme do zapékací mísy Přiklopíme poklicí vložíme do vyhřáté trouby. Zatímco se ryba peče, našleháme dotuha šlehačku. Upečenou rybu vyjmeme z mísy. Vypečenou šťávu procedíme a vmícháme do ní smetanu a estragon. Omáčku necháme vařit bez poklice asi 2 minuty a pak důkladně promícháme. Máslo nakrájíme na menší kousky a zašleháme metlou do omáčky. Opatrně vmícháme tuhou šlehačku. Omáčku můžeme dochutit solí a pepřem. Rybu naporcujeme podáváme politou omáčkou. Podáváme s rýží.
INGREDIENCE: 600 g smržů nebo hřibů, sůl, hladké mouka, 2 vejce, strouhanka, tuk na smaženi.
POSTUP PŘÍPRAVY: Tímto způsobem lze upravit jen velké druhy hub. Houby očistěme a povaříme 15 minut ve slané vodě. Vyjmeme je z vody, necháme odkapat a vychladnout. Obalíme je v mouce, v rozšlehaných vejcích a ve strouhance a usmažíme v horkém tuku.
Nebo masaky: Oloupeme jen klobouky a obalujeme jako předešlé houby (jsou suprové).
INGREDIENCE: Losos (asi 800 g), 100 ml ryzlinku, sůl, mletý bílý pepř, 2 lžíce míchaných čerstvé nasekaných bylinek, 100 g šlehačky, 50 g smetany, 40 g másla, 1 lžička estragonu.
POSTUP PŘÍPRAVY: Lososa zevnitř i zvenku omyjeme, osušíme, pokapeme trochou vína a necháme 15 minut odležet. Potom rybu uvnitř i na povrchu osolíme a opepříme a s vínem a bylinkami dáme do zapékací mísy Přiklopíme poklicí vložíme do vyhřáté trouby. Zatímco se ryba peče, našleháme dotuha šlehačku. Upečenou rybu vyjmeme z mísy. Vypečenou šťávu procedíme a vmícháme do ní smetanu a estragon. Omáčku necháme vařit bez poklice asi 2 minuty a pak důkladně promícháme. Máslo nakrájíme na menší kousky a zašleháme metlou do omáčky. Opatrně vmícháme tuhou šlehačku. Omáčku můžeme dochutit solí a pepřem. Rybu naporcujeme a polijeme omáčkou. Podáváme s brambory.
INGREDIENCE: 50 g slaniny, 200 g předního hovězího masa, 300 g vepřového nebo uzeného masa, petrželka, mletý pepř, 1 hrnek vařené rýže, 2 vejce, sůl, 1 hlávka zelí, olej, 400 g kysaného zelí, 1 klobása, 200 g uzeného masa, 2 cibule, 1 hrnek vývaru nebo bílého vína, rajčatová šťáva nebo bílý jogurt.
POSTUP PŘÍPRAVY: Slaninu nakrájenou na kostičky vysmahneme a opečeme na ní nahrubo mleté maso. Opečené maso smícháme se sekanou petrželkou, pepřem, rýží, syrovým vejcem, osolíme a plníme - zavinujeme do spařených zelných listů. Dno kastrolu vymastíme olejem, dáme vrstvu kysaného zelí, na zelí naklademe závitky, přidáme na plátky nakrájenou klobásu, plátky uzeného masa, posypeme sekanou cibulí a petrželkou a povrch překryjeme celými zelnými listy. Přelijeme vývarem nebo vínem a dusíme na mírném ohni nebo v troubě 2 hodiny. Půl hodiny před dopečením můžeme zalít rajčatovou šťávou nebo jogurtem. Podáváme s rýží nebo chlebem.
B
BRAMBORY
D
DOBRÁ RADA
DOBRÁ RADA KUCHYNĚ
DOBRÁ RADA KUTILOVÉ
DOBRÁ RADA ZAHRÁDKA
DOBRÁ RADA ZDRAVÍ
DRŮBEŽ
DRŮBEŽ DROBY
DRŮBEŽ HUSA
DRŮBEŽ KACHNA
DRŮBEŽ KROCAN KRŮTA
DRŮBEŽ KUŘE
DRŮBEŽ SLEPICE
G
GULÁŠ
GULÁŠ HOVĚZÍ
GULÁŠ RŮZNÝ
GULÁŠ SKOPOVÝ
GULÁŠ VEPŘOVÝ
GULÁŠ ZVĚŘINOVÝ
H
HOUBY
HOVĚZÍ PŘEDNÍ ZADNÍ
HOVĚZÍ ROŠTĚNKY
HOVĚZÍ RŮZNÉ
HOVĚZÍ SVÍČKOVÁ
HOVĚZÍ VNITŘNOSTI
J
JITRNICE JELITA A PREJT
K
KNEDLÍKY
KNEDLÍKY BRAMBOROVÉ
KNEDLÍKY HOUSKOVÉ
KNEDLÍKY KYNUTÉ
KNEDLÍKY OVOCNÉ
KNEDLÍKY RŮZNÉ
KOŘENÍ
KRÁLÍK
L
LÉČIVÉ ROSTLINY
LUŠTĚNINY
M
MASO HOVĚZÍ
MASO SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
MASO TELECÍ
MASO UZENÉ
MASO VEPŘOVÉ
MOUČNÍKY
MOUČNÍKY DORTY
MOUČNÍKY KYNUTÉ
MOUČNÍKY SLANÉ
MOUČNÍKY TŘENÉ
MOUČNÍKY VÁNOČNÍ CUKROVÍ
N
NÁPOJE
NÁPOJE KOKTEJLY
NÁPOJE LIKÉRY
NÁPOJE POHÁRY
NÁPOJE ŠŤÁVY
O
OD BABIČKY
OMÁČKY
OVOCE
P
POLÉVKA DRŮBEŽÍ
POLÉVKA HOUBOVÁ
POLÉVKA HOVĚZÍ
POLÉVKA RŮZNÁ
POLÉVKA Z VNITŘNOSTÍ
POLÉVKA ZELENINOVÁ
POLÉVKY
POMAZÁNKY
PŘEDKRMY
PŘÍLOHY
R
RECEPTY
RYBY
RYBY CANDÁT
RYBY FILÉ
RYBY KAPR
RYBY LOSOS EXOTICKÉ
RYBY MAKRELA
RYBY PSTRUH
RYBY RŮZNÉ
RYBY ŠTIKÁ
RYBY TRESKA
RYBY ÚHOŘ
RÝŽE
S
SALÁTY
SEKANÁ
SÓJA
SPECIALITY
SPECIALITY DRŮBEŽ
SPECIALITY HOVĚZÍ TELECÍ
SPECIALITY RŮZNÉ
SPECIALITY SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
SPECIALITY VEPŘOVÉ
SPECIALITY VNITŘNOSTI
SPECIALITY ZELENINA
SPECIALITY ZVĚŘINA
STARÉ RECEPY
SÝRY
T
TĚSTOVINY
V
VEPŘOVÉ RŮZNÉ
VEPŘOVÉ SVÍČKOVÁ
VEPŘOVÉ VNITŘNOSTI
VEPŘOVÉ ŽEBRO
VNITŘNOSTI
Z
ZABIJAČKA ASPIKY A HUSPENINY
ZABIJAČKA DOMÁCÍ
ZABIJAČKA GULÁŠ
ZABIJAČKA MASO
ZABIJAČKA OMÁČKA
ZABIJAČKA PAŠTIKY
ZABIJAČKA POLÉVKA
ZABIJAČKA PŘÍLOHY
ZABIJAČKA SÁDLO A ŠKVARKY
ZABIJAČKA TLAČENKY A GALATINY
ZABIJAČKA UZENÉ
ZABIJAČKA UZENINY A KLOBÁSY
ZABIJAČKA VNITŘNOSTÍ
ZAVAŘOVÁNÍ OVOCE
ZAVAŘOVANÍ POVIDLA DŽEM
ZAVAŘOVANÍ ŠŤÁVY SIRUPY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA HOUBY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA NÁLEVY
ZELENINA
ZVĚŘINA