INGREDIENCE: 4 vepřové kotlety, 150 g vařené šunky, 120 g másla, 80 g mouky, sůl, pepř, 2 vařená vejce, 1/2 citrónu, 1/4 l kyselé smetany, 1/2 l bílého vína, 400 g čerstvých hříbků či žampiónů.
POSTUP PŘÍPRAVY: Kotlety opatrně prořízneme, do každé vložíme plátek šunky, polovinu vařeného vejce a naklepáním okrajů uzavřeme. Osolíme je, opepříme a po obou stranách prudce opečeme na másle nebo na oleji. Potom je podlijeme bílým vínem, přidáme nakrájené hříbky nebo žampióny a necháme pod pokličkou dusit do měkka. Když jsou kotlety hotové, vyjmeme je, omáčku zaprášíme moukou, popřípadě přidáme trochu vývaru, necháme ji krátce povařit a ochutíme kyselou smetanou s citrónovou šťávou. Před podáváním vložíme kotlety znovu do omáčky, kterou necháme ještě jednou přejít varem. Vedle houskových knedlíků lze za přílohu volit vařený chřest.
INGREDIENCE: 1 kg vepřové krkovičky, 1 l kuřecího vývaru, 1 lžíce dobromysli, 4 kuličky nového koření, 8- 10 masitých pálivých paprik, 2 cibule, 1 stroužek česneku, 500 g rajčat, 50 g jader vlašských ořechů, máslo, sůl, 3 kompotovaná jablka, 3 kompotované hrušky, 200 g zelených fazolek, 200 g sterilovaného hrášku.
POSTUP PŘÍPRAVY: Maso nakrájíme asi na dvoucentimetrové kostky, v kotlíku nasucho prudce opečeme dohněda, zalijeme vývarem, přidáme dobromysl, tlučené nové koření a necháme asi hodinu dusit. Mezitím připravíme omáčku. Pálivé papriky očistíme, nakrájíme na kousky a s troškou horkého vývaru je v hmoždíři utlučeme nebo utřeme a necháme asi 30 minut stát. Cibuli nastrouháme, česnek prolisujeme, oloupaná rajčata drobně nasekáme, nastrouháme vlašské ořechy, přidáme třené papriky a ve druhém kotlíku vše zprudka krátce na másle osmahneme. Smícháme s masem, osolíme a podusíme, až je maso měkké. Podáváme na talíři bez příloh.
INGREDIENCE: 100 g vepřového masa, 100 g brambor, 2 vejce, 80 g žemle, voda, sůl, pepř, petrželka, 80 g oleje, 100 g cibule, 100 g rajčat.
POSTUP PŘÍPRAVY: K jemně umletému vepřovému masu přidáme strouhanou syrovou bramboru, žemli namočenou ve vodě, vejce, sůl, pepř. Dobře promícháme a tvoříme malé šišky, které zlehka obalíme v sekané petrželce. Drobně nakrájenou cibuli zapěníme na oleji, přidáme nakrájená rajčata a připravené masové šišky. Necháme vysmahnout, podlijeme netučným vývarem z kostí nebo vodou a dusíme doměkka.
INGREDIENCE: 400 g vepřového masa, 150 rýže, 80 g mrkve, 60 g petržele, 80 g cibule, 80g rajského protlaku, tuk, mouka, 1 dl smetany, pepř, sůl, listy z hlávkového zelí.
POSTUP PŘÍPRAVY: Vepřové maso umeleme, přidáme dušenou rýži, na kostičky nakrájenou a na tuku osmaženou kořenovou zeleninu, drobně nasekanou cibulku, sůl, pepř a vše dobře promícháme. Připravíme si spařené listy hlávkového zelí, do kterých vložíme náplň a listy zavineme. Narovnáme do pekáčku, zalijeme smetanovou omáčkou smíchanou s rajským protlakem a zapečeme. Příloha: brambory.
INGREDIENCE: 500 g vepřových jater, hladká mouka, 40 g oleje, sůl, mletý pepř, 20 g másla, 1 středně velká cibule, 1 stroužek česneku, 4 rajčata, majoránka, petrželka.
POSTUP PŘÍPRAVY: Očištěná játra nakrájíme na 1 cm tlusté plátky, lehce naklepeme, obalíme v mouce a v oleji a po obou stranách opékáme tři minuty, aby uvnitř zůstala růžová. Opečená játra osolíme, opepříme, dáme na teplé místo a přikryjeme, aby nevystydla. Olej z pánve slijeme, do šťávy přidáme máslo, nadrobno nakrájenou cibuli a česnek, podusíme, přidáme oloupaná, na malé kousky překrájená rajčata, sůl, majoránku a ještě podusíme. Játra rozdělíme na talíře, přelijeme rajčatovou směsí a posypeme jemně nakrájenou petrželkou. Podáváme s bramborovou kaší a se salátem.
INGREDIENCE: Zadní nohy ze 2 králíků, 200g mletého masa, 1 lžíce koření ze směsi na výrobu čabajské klobásy, sůl, hl. mouka, 2 vejce, strouhanka.
POSTUP PŘÍPRAVY: Zadní nohy opatrně vykostíme, aby zůstala kapsa. Osolíme a naplníme směsí z mletého masa a koření na čabajskou klobásu, sepneme jehlou nebo párátky a obalíme v hladké mouce, rozšlehaném vejci a strouhance. Pomalu smažíme na rozpáleném oleji, aby se řízky dobře propekly. Podáváme s bramborovým salátem nebo s brambory.
INGREDIENCE: 1 středně velká kachna, sůl, kmín, 4 lžíce medu, 3 lžíce sójové omáčky, 3 lžíce dezertního vína, 1 kostka drůbežího masoxu, l lžíce tekutého polévkového koření.
POSTUP PŘÍPRAVY: Drůbeží masox rozpustíme asi v 1,5 dl horké vody. Přidáme sójovou omáčku, med, dezertní víno a polévkové koření. Promícháme a zalijeme tím osolenou a kmínem posypanou kachnu na pekáči. Přikryjeme a za občasného podlévání upečeme doměkka. Podáváme s dušenou rýží.
INGREDIENCE: husa, 5 stroužky česneku, mletý zázvor, sádlo, cibule, hladká mouka
POSTUP PŘÍPRAVY: Husu naporcujeme, maso potřeme česnekem utřeným se solí a posypeme mletým zázvorem. Na pekáči na troše sádla osmahneme nakrájenou cibuli, na ni vložíme maso, podlijeme horkou vodou, vložíme do trouby a zvolna pečeme za občasného podlévání. Měkké maso vyjmeme, šťávu zaprášíme hladkou moukou, osmahneme, rozředíme vodou a povaříme. Omáčkou přeléváme porce husy. Příloha: knedlíky.
INGREDIENCE: 800g předního srnčího masa, sůl, 2 lžíce oleje, 1 cibule, 100g kořenové zeleniny (mrkev, celer petržel), 30g másla, 30g hl. moky, 2 lžíce brusinkového kompotu, šťáva z 1 citrónu, 1 lžíce octa, , špetka cukru, 1 l červeného vína, koření: 4 celé pepře, tymián, 1 bobkový list, 2 zrna nového koření, 2 zrna jalovce, 2 hřebíčky.
POSTUP PŘÍPRAVY: Maso odblaníme a nakrájíme na kousky, můžeme přidat i vnitřnosti (plíce a srdce). Maso osolíme. Na 2 lžících oleje osmáhneme nadrobno pokrájenou cibuli a kořenovou zeleninu, přidáme maso a veškeré koření. Přidáme polovinu červeného vína a necháme vydusit. Poté přidáme brusinkový kompot, citrónovou šťávu, ocet a cukr, podlijeme vodou a dusíme do měkka. Mezitím si z másla a hl. mouky připravíme jíšku.měkké maso vyjmeme z omáčky. Do omáčky vmícháme jíšku, přilijeme zbylé víno, necháme přejít varem a omáčku dobře promícháme. Potom ji přecedíme, případně dosladíme a dosolíme, přidáme máslo a krátce prohřejeme.
INGREDIENCE: 1 kachna, 100 ml bílého vína, 100 ml sójové omáčky, 200g medu, drcený pepř, sůl.
POSTUP PŘÍPRAVY: očištěnou a vykuchanou kachnu dobře omyjeme a osušíme. Zformujeme ji, aby nám během pečení držela tvar. V misce promícháme bíle víno, sójovou omáčku a med a připravíme si hustou marinádu, kterou ochutíme pepřem. Kachnu osolíme a pomažeme marinádou zvenku i zevnitř. Vložíme ji do pekáče, podlijeme trochou vody, přiklopíme druhým pekáčem a pečeme v předehřáté troubě. Kachnu pečeme nejdříve křídly nahoru, pak ji obrátíme, podle potřeby podlijeme a dopečeme. Během pečení často potíráme marinádou. Hotovou kachnu můžeme podávat celou a porcovat přímo na stole nebo ji nakrájíme na porce, poskládáme na mísu a přelijeme horkým výpekem
B
BRAMBORY
D
DOBRÁ RADA
DOBRÁ RADA KUCHYNĚ
DOBRÁ RADA KUTILOVÉ
DOBRÁ RADA ZAHRÁDKA
DOBRÁ RADA ZDRAVÍ
DRŮBEŽ
DRŮBEŽ DROBY
DRŮBEŽ HUSA
DRŮBEŽ KACHNA
DRŮBEŽ KROCAN KRŮTA
DRŮBEŽ KUŘE
DRŮBEŽ SLEPICE
G
GULÁŠ
GULÁŠ HOVĚZÍ
GULÁŠ RŮZNÝ
GULÁŠ SKOPOVÝ
GULÁŠ VEPŘOVÝ
GULÁŠ ZVĚŘINOVÝ
H
HOUBY
HOVĚZÍ PŘEDNÍ ZADNÍ
HOVĚZÍ ROŠTĚNKY
HOVĚZÍ RŮZNÉ
HOVĚZÍ SVÍČKOVÁ
HOVĚZÍ VNITŘNOSTI
J
JITRNICE JELITA A PREJT
K
KNEDLÍKY
KNEDLÍKY BRAMBOROVÉ
KNEDLÍKY HOUSKOVÉ
KNEDLÍKY KYNUTÉ
KNEDLÍKY OVOCNÉ
KNEDLÍKY RŮZNÉ
KOŘENÍ
KRÁLÍK
L
LÉČIVÉ ROSTLINY
LUŠTĚNINY
M
MASO HOVĚZÍ
MASO SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
MASO TELECÍ
MASO UZENÉ
MASO VEPŘOVÉ
MOUČNÍKY
MOUČNÍKY DORTY
MOUČNÍKY KYNUTÉ
MOUČNÍKY SLANÉ
MOUČNÍKY TŘENÉ
MOUČNÍKY VÁNOČNÍ CUKROVÍ
N
NÁPOJE
NÁPOJE KOKTEJLY
NÁPOJE LIKÉRY
NÁPOJE POHÁRY
NÁPOJE ŠŤÁVY
O
OD BABIČKY
OMÁČKY
OVOCE
P
POLÉVKA DRŮBEŽÍ
POLÉVKA HOUBOVÁ
POLÉVKA HOVĚZÍ
POLÉVKA RŮZNÁ
POLÉVKA Z VNITŘNOSTÍ
POLÉVKA ZELENINOVÁ
POLÉVKY
POMAZÁNKY
PŘEDKRMY
PŘÍLOHY
R
RECEPTY
RYBY
RYBY CANDÁT
RYBY FILÉ
RYBY KAPR
RYBY LOSOS EXOTICKÉ
RYBY MAKRELA
RYBY PSTRUH
RYBY RŮZNÉ
RYBY ŠTIKÁ
RYBY TRESKA
RYBY ÚHOŘ
RÝŽE
S
SALÁTY
SEKANÁ
SÓJA
SPECIALITY
SPECIALITY DRŮBEŽ
SPECIALITY HOVĚZÍ TELECÍ
SPECIALITY RŮZNÉ
SPECIALITY SKOPOVÉ JEHNĚČÍ
SPECIALITY VEPŘOVÉ
SPECIALITY VNITŘNOSTI
SPECIALITY ZELENINA
SPECIALITY ZVĚŘINA
STARÉ RECEPY
SÝRY
T
TĚSTOVINY
V
VEPŘOVÉ RŮZNÉ
VEPŘOVÉ SVÍČKOVÁ
VEPŘOVÉ VNITŘNOSTI
VEPŘOVÉ ŽEBRO
VNITŘNOSTI
Z
ZABIJAČKA ASPIKY A HUSPENINY
ZABIJAČKA DOMÁCÍ
ZABIJAČKA GULÁŠ
ZABIJAČKA MASO
ZABIJAČKA OMÁČKA
ZABIJAČKA PAŠTIKY
ZABIJAČKA POLÉVKA
ZABIJAČKA PŘÍLOHY
ZABIJAČKA SÁDLO A ŠKVARKY
ZABIJAČKA TLAČENKY A GALATINY
ZABIJAČKA UZENÉ
ZABIJAČKA UZENINY A KLOBÁSY
ZABIJAČKA VNITŘNOSTÍ
ZAVAŘOVÁNÍ OVOCE
ZAVAŘOVANÍ POVIDLA DŽEM
ZAVAŘOVANÍ ŠŤÁVY SIRUPY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA HOUBY
ZAVAŘOVÁNÍ ZELENINA NÁLEVY
ZELENINA
ZVĚŘINA