Choroby žaludeční: a) Proti nadýmání kořeníme všemi druhy máty – peprná, kadeřávka, polejka, rolní, vodní. Máty zmírňují vznik plynů a podporují trávení. b) Proti překyselení a tvorbě žaludečních vředů kořeníme pelyňkem černobýlem 1 až 2 lístky do každého masitého pokrmu a do všech zeleninových jídel. c) Při zahlenění žaludku k jídlům podáváme i dušenou či vařenou kopřivu jako přílohu nebo například u masitých jídel, kde se jinak používá špenát, podáváme špenát z kopřiv.
Choroby žlučníku: a) Proti vzniku křečovitých stavů je třeba masitá jídla kořenit galgantem, bertrámem a kmínem. b) Ke zlepšení vzniku a odtoku žluče, tím pak k lepšímu trávení tuku, kořeníme mátou a bazalkou.
Choroby slinivky břišní: a) Při cukrovce jídla často kořeníme bobkovým listem, šalvějí, skořicí. Tato koření snižují hladinu cukru v krvi. Po jídle je vhodné sníst 1 – 2 lístky routy vonné. b) Při zvýšeném cholesterolu je samozřejmě nutné jíst potravu spíše vařenou a dušenou než pečenou, ale také tu pak kořenit skořicí, muškátovým oříškem nebo květem, hřebíčkem, dobromyslní, majoránkou, pelyňkem, černobýlem, saturejkou, yzopem, šalvějí a mátou. Samozřejmě, že si koření vybíráme podle toho, jak se do kterého pokrmu hodí. Ovšem ve veškeré potravě, kterou nemocný se slinivkou sní, by neměl chybět bertrám ( je to nejlepší koření pro nemocné se slinivkou.